Boğa Piyasası Tanımı

boga-piyasasi-tanimi

Boğa piyasasının en önemli etkilerinden biri piyasaya yön vermesidir. Boğa piyasası olan bir piyasada her şey yolunda demektir. Yatırımcılar boğa piyasası olan dönemlerde fiyatların gelecek zamanlarda iyimser seviyede olacağını bildikleri için yatırım gerçekleştirirler. Bu da doğal olarak ülkedeki ekonomik havayı oldukça olumlu bir şekilde etkilemektedir. Bu piyasaya boğa piyasası denmesinin sebebi olarak da boğaların her şeyi aşağıdan yukarıya çekmesi olarak gösterilmiştir.

Boğa piyasası genel olarak altın ve hisse senetlerinde kendisini göstermektedir. Örnek vermek gerekirse 2000’li yılların başında 800 dolar ons seviyelerinde işlem gören altın ani bir şekilde 1900 dolar ons seviyesine çıkmıştır. Bu da boğa piyasasının ne kadar etkili olduğunu gösterir.

Boğa piyasası 3 aşamada gerçekleşir. İlk aşamada piyasayı iyi analiz eden yatırımcılar ucuz malları piyasada toplarlar. Bu aşamadan sonra piyasada gözle görülür bir iyileşme olacaktır. Bu iyileşme fark edildiği vakit sadece iyi analiz eden büyük yatırımcılar değil aynı zamanda küçük yatırımcılar da malları toplamaya başlar. Son aşamadaysa artık alımlar ciddi bir şekilde azalır ve bu da boğa piyasasının bittiğini gösterir. Bu aşamadan sonra fiyatlarda epey bir düşüş yaşanır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*