Mikro Kredi Hakkında Bilgiler

Ülkemizde girişimciliğin artması için birçok çalışma yapılmaktadır. Bunlardan bir tanesi de mikro kredi olarak karşımıza çıkmaktadır. Mikro kredide 5 kadın bir araya gelir ve iş kurmak için krediye başvururlar. Burada önemli husus bu 5 kadının aynı mahallede olması ve akraba olmamalarıdır. Mikro kredi adından da anlaşılacağı üzere mütevazı bir borçlanma çeşididir.

5 kadının bir araya gelerek kredi alması sonucunda bu kişilerin aynı işi açmasına gerek de yoktur. Bankalar bu kişilere yalnızca parayı verir. Dilerlerse 5’i farklı farklı işler açabilir dilerlerse ortak bir iş kurarlar bu tamamen kişiye kalmıştır.

Mikro krediyi almak da oldukça kolaydır. Bir araya gelen 5 kadın girişimci Mikro Kredi Merkezleri’yle görüşerek iş fikirlerini anlatırlar. Fikir bu kurum tarafından beğenilirse Türkiye İsrafı Önleme Vakfı bir ekip göndererek girişimci kadınlara 3 gün boyunca kendi evlerinde kısa süreli bir eğitim veriyor. Bu eğitim sonrasında krediyi alan girişimci kadınlar iş yerlerini açtıktan sonra 43 hafta vadeli bir şekilde borçlarını Türkiye İsrafı Önleme Vakfı’na ödeyeceklerdir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*