yerli araba fakirin sitesi oyun hilesi otomobil sitesi teknoloji sitesi magazin sitesi alexa hileleri ilksite zengin sitesi birincisite aksaray sondakika bilecik sondakika bolu sondakika artvin sondakika edirne sondakika hatay sondakika izmir sondakika kilis sondakika konya sondakika mersin sondakika ankara hastabakıcı kocaeli sondakika mugla sondakika rize sondakika yalova sondakika karabuk haberleri diyarbakir haberleri hakkari haberleri afyon haberleri duzce sondakika mardin haberleri ankara sondakika burdur haberleri kuşadası escort sakarya haberleri tokat haberleri trabzon haberleri kayseri sondakika adana haberleri antalya sondakika samsun haberleri amasya haberleri aydin haberleri ordu haberleri denizli haberleri mani sasondakika bursa haberleri webgelişim teknokentim teknolojiyi olaypara script indir warez script indir warez tema indir warez script tema indir warez theme indir ücretsiz warez theme indir ücretsiz script indir arayüzweb gaziantep haberleri gaziantep haber merkezi deneme testi
a
istanbul organizasyon evden eve taşımacılık, gaziantep organizasyon, gaziantep evden eve taşımacılık, evden eve taşımacılık, gaziantep evden eve taşımacılık, evden eve taşımacılık, gaziantep evden eve taşımacılık, gaziantep evden eve taşımacılık, gaziantep evden eve taşımacılık, gaziantep evden eve taşımacılık, evden eve nakliyat, gaziantep asansörlü taşıma, gaziantep evden eve taşımacılık, gaziantep organizasyon, gaziantep organizasyon, gaziantep organizasyon, gaziantep organizasyon, gaziantep organizasyon, gaziantep organizasyon, gaziantep palyaço,

Web Hosting Nedir? Farklı Hosting Cinsleri Nelerdir?

Web hosting, interneti gereksiniminiz olan her şeyi depolamak için bir depolama hizmetidir. Web sitesi belgeleri, başka çevrimiçi kullanıcıları web sitenize bağlayan bilgisayarlar olan sunucularda barındırılır. Web hosting sunucuları (hizmet sağlayıcıları), isminden da anlaşılacağı üzere web sitelerini barındırmak için gereken sunucuları, kontakları ve ilgili hizmetleri sağlar.

Web Hosting Nasıl Çalışır?

Web hosting ile bir web sitesini oluşturan evraklar mahallî bir bilgisayardan bir web sunucusuna yüklenir. Sunucunun kaynakları (sabit disk alanı, RAM ve bant genişliği) onu kullanan web siteleri ortasında paylaştırılır.

Web hosting sağlayıcı ise, web sitelerini internette barındırmanıza yardımcı olan şirketler ve hizmet sağlayıcılardır.

Kullanıcılar web sitenize, hosting sağlayıcı tarafından barındırıldıktan sonra alan isminizi web tarayıcılarına yazarak ulaşabilir. Daha sonra bilgisayarları, web sitenizin bulunduğu sunucuya bağlanır. Depolama alanına kaydettiğiniz belgeler daha sonra web sitesi sunucusuna gönderilir. Web sitesi daha sonra web ziyaretçinizin web tarayıcısında kullanılabilir.

Web hosting aşağıdaki biçimde çalışır:

Dosyalarınızı Saklama

Web alanı (veya depolama alanı), web hosting firmalarının web sitesi sahiplerine tahsis ettiği alan ölçüsünü söz eder (metin belgelerinin, fotoğrafların, komut evraklarının, bilgi tabanlarının, e-posta’ların ve web sitenizle bağlı öbür detayların toplam sayısı dahil).

Sunucunun Bakımı

İçerik idare sistemi yükseltmeleri, eklentiler ve modül güncellemeleri, yedekleme planlaması, sunucu ve güvenlik güncellemeleri yaygın bakım faaliyetleridir. Tüm donanım, yazılım ve ağ güncellemeleri, web sayfası sunucuları tarafından gereksinim duyulduğunda proaktif olarak gerçekleştirilir.

Güvenlik İhlalini Önleme

Birçok web sitesi sahibi, bir web sitesinin güvenliğini göz arkası eder. Büsbütün inançlı bir web sitesine sahip olmak pratikte güç olsa da, web sitenizi mümkün olduğunca inançlı hale getirmek için tedbirler alabilirsiniz.

Öncelikle gerekli güvenlik duvarları, sunucuları korur. İnançlı Yuva Katmanı (SSL) ise iki bilgisayar ortasında gerçekleşen bir tıp şifrelemedir.

SSL şifrelemesi, web hosting sunucusu ile tarayıcı ortasında iletilen tüm bilgileri karıştırarak üçüncü tarafların erişimine müsaade vermez. Bu nedenle SSL şifreleme, sağlam her web sitesinin kritik bir bileşenidir. Hosting sağlayıcınızı yanlışsız seçerseniz SSL’i fiyatınıza dahil etmenize bile gerek kalmaz.

Web Hosting Türleri

Teknoloji, web sitelerinin ve müşterilerin taleplerini karşılamak için ilerledikçe farklı web hosting cinsleri oluşturulmuştur. Çeşitli hosting tiplerinden kimileri paylaşımlı hosting, dedicated hosting, VPS, cloud hosting ve reseller hosting’i içerir.

 1. Paylaşımlı Hosting

Bir web sitesi öteki birkaç web sitesiyle tıpkı sunucuda barındırıldığında, buna paylaşımlı hosting denir. Birden fazla web hosting sağlayıcı tarafından sunulan paylaşımlı hosting, ucuzdur ve suramı kolaydır. Bu hosting çeşidi, çok fazla trafik beklemeyen yeni siteler için uygun bir seçimdir.

Paylaşımlı hosting şahsî web siteleri ve küçük ve orta ölçekli şirket web siteleri için ülküdür. Lakin çok trafik almasını planladığınız web siteleri kurma konusunda ciddiyseniz, paylaşımlı hosting seçeneklerini dikkatli halde incelemeniz gerekir.

Avantajlar

 • Paylaşımlı hosting, mevcut başka hosting planlarına kıyasla daha ucuz planlarda mevcuttur. Bu yüzden küçük bütçeli projeler yahut yeni başlayanlar için uygun bir seçimdir.
 • Bu hosting planı ile sunucunun bakımı hosting sağlayıcısı tarafından yapıldığı için bakım konusunda endişelenmenize gerek yoktur. Paylaşımlı hosting için rastgele bir teknik bilgi gerekmez.
 • Kullanıcı dostu cPanel ile web sitelerinizi kolaylıkla yönetebilirsiniz.
 • Alan isminiz için birden fazla e-posta adresi ve data tabanı seçeneğine sahip olabilirsiniz.

Dezavantajlar

 • Paylaşılan kaynaklarla, bilgisayar korsanlığı, berbat niyetli aktiflik yahut tıpkı hosting hizmetindeki başka web sitelerine yapılan ve web sitenizi de etkileyebilecek rastgele bir hücum üzere güvenlik problemleriyle karşılaşabilirsiniz.
 • Paylaşılan kaynaklara sahip olursunuz, bu da bilhassa trafik artışları sırasında web sitenizin performansını tesirler.
 • Diğer hosting planlarına kıyasla daha az özellik ve fonksiyon elde edersiniz.
 • Tutarlı müşteri dayanağı alamayabilir ve bakım için üçüncü bir tarafa güvenmek zorunda kalabilirsiniz.
 1. Dedicated Hosting

Dedicated hosting (yönetilen barındırma yahut özel sunucu olarak da bilinir) özelliklerle donatılmış sunucular kiralamanıza imkan tanır. Paylaşımlı hosting planlarına kıyasla bu tıp hosting daha kıymetlidir. Yalnızca bir web sitesinin çok fazla trafiği olduğunda yahut daha fazla sunucu idaresi gerektiğinde, uygun bir seçimdir.

Dedicated hosting, bir bilgi merkezinde depolanan tüm sunucu altyapısı ile tek bir web sitesini barındırmaktan daha fazlasını yapar. Ayrıyeten, daha fazla self-servis sunucu idaresi seçeneği sunar.

Sunucu, yazılım ve güvenlik sistemleri üzerinde tam denetim sağladığından, dedicated hosting daha esnek kabul edilir. Lakin platformu kendiniz işletmek için teknolojik bilgiye gereksiniminiz olacaktır.

Avantajlar

 • Web siteniz dalgalanan trafikten etkilenmez ve yüzde 99,9’a kadar çalışma mühleti garanti edilir.
 • Sunucu üzerinde tam denetim sahibi olursunuz ve ayarları buna nazaran özelleştirebilirsiniz.
 • Web siteniz büsbütün teminat altına alınır ve web sitenize hiçbir tehdit gelmez.
 • Web sitesi hosting sıkıntılarını yönetmek için dengeli müşteri takviyesi alırsınız.

Dezavantajlar

 • Dedicated hosting kullanmak için rastgele bir teknik bilgiye gereksiniminiz yoktur.
 • Özel bir fizikî sunucuyu ölçeklendiremezsiniz ve bakımı zordur.
 • Pahalı bir web hosting hizmetidir.
 1. VPS Hosting

Sanal özel sunucular (VPS), birden fazla web sitesini desteklemelerine karşın her müşteriye tahsis edilmiş bir sunucu üzere görünen sanal sunuculardır. VPS, paylaşımlı hosting ile dedicated hosting ortasında bir basamak olarak görülür.

Paylaşımlı hosting ile VPS ortasındaki en kıymetli fark, müşterilerin VPS yapılandırması üzerinde tam denetime sahip olması ve bu sayede dedicated hosting’e çok daha yakın olmasıdır. Daha küçük web siteleri ve şirketler ekseriyetle VPS kullanır.

Avantajlar

 • Bu web hosting, dedicated hosting’den daha ucuzdur.
 • VPS hosting planları çoğunlukla özelleştirilebilir ve sırf gerekli özellikler için ödeme yapmanızı gerektirir.
 • Web siteniz için kısımlara ayrılmış lakin web sitenizin performansını artıran özel kaynaklar elde edersiniz.
 • Web siteniz ağdaki başka web sitelerinden etkilenmez.
 • Sunucu yapılandırmanızı denetim edebilirsiniz.

Dezavantajlar

 • Bu hosting için daha fazla ödeme yapmanız gerekir, bu da bütçenizi etkileyebilir.
 • Sunucu ayarlarını yapılandırmak için teknik bilgiye sahip olmanız gerekir.
 • Sunucu üzerinde denetiminiz olmaz, sunucu hosting sağlayıcısı tarafından korunur.
 • Uygunsuz tahsis nedeniyle kaynaklar boşa harcanabilir.
 1. WordPress Hosting

WordPress hosting, WordPress’i çalıştırmak için özel olarak tasarlanmış bir hosting tipidir.

WordPress hosting SEO’yu geliştirir ve satışları artırmaya yardımcı olur. Ana avantaj, kolay suram ve gerektiğinde otomatik güncellemeler sağlayan WordPress’in tek tıklamayla kurulmasıdır. Bu hosting size WordPress konusunda ilgili meseleleri çözmede yardımcı olan teknik işçi sağlar. Bununla birlikte, WordPress’i rastgele bir web hosting platformunda çalıştırabilirsiniz, bunun için makul bir WordPress hosting platformuna gereksiniminiz olmayabilir. 

Avantajlar

 • Bu web hosting, her bileşenin daha âlâ performans göstermesi için size daha güzel bir kaynak tahsisi sağlar.
 • Daha süratli sayfa yükleme mühletleri ve daha düzgün kullanıcı tecrübesi yaşamanıza imkan tanır.
 • WordPress ile ilgili meseleler ve tehditler için tam güvenlik sağlar.
 • Önceden yapılandırılmış ayarlarla birlikte gelir ve WordPress kurulumunu kolaylaştırır.

Dezavantajlar

 • WordPress temalar ve eklentiler üzerinde çalıştığından, web sitenizin kullanılabilirliğini sağlamak için ağır vakitlerde sıkıntı olabilecek sık güncellemeler gerektirir.
 • WordPress hosting ile çalışmak için teknik olarak bilgili olmanız gerekir.
 1. Cloud Hosting

Cloud hosting, hosting alanındaki en yeni teknolojilerden biridir, fakat son vakitlerde daha tanınan hale gelmiştir. Cloud hosting, muteber, uygun fiyatlı ve ölçeklenebilir web altyapısı sunan birbirine bağlı çeşitli web sunucuları üzerinden çalışır.

Bu web hosting planı, birçok alan ismi için sağlam, ölçülmemiş bant genişliği ve sınırsız sabit disk alanı sunar. Cloud hosting, farklı kaynak ağır uygulamalara ve manzaralar üzere büyük ölçüde içerik varlığına sahip bir web sitesini çalıştırmanın tesirli bir yoludur. Lakin cloud hosting’in daha yüksek maliyetler ve uygun idare gerektirdiğini unutmamanız gerekir.

Avantajlar

 • İşletmenin art uç detayları hakkında endişelenmeden tıpkı uygulamayı muhafazasına yardımcı olur. Her yerde uygulanması kolaydır.
 • Verilerinize her yerden erişebilirsiniz. Uygulamanızı her vakit erişilebilir hale getirerek üretkenliği artırmaya yardımcı olur.
 • Tüm bilgiler bulut üzerinde barındırılacağı için donanım bakımına gerek kalmaz ve rastgele bir felaket sırasında bilgilerin saklanmasına yardımcı olur.
 • İşletmeniz büyüdükçe, büyük ölçüde ödeme yapmak zorunda kalmazsınız. Sadece artan kaynaklar için ödeme yapabilirsiniz.
 • Bulut barındırma, işletmenizin verimli bir formda ölçeklenmesini sağlar.

Dezavantajlar

 • Her şey web hosting sağlayıcısı tarafından yönetildiği için artık uygulamalarınızı denetim edemezsiniz.
 • Tüm bulut hizmetleri birebir değildir ve bilgi tabanlarını, bilgileri ve başkalarını desteklemek için birtakım sınırlamaları vardır.
 • Bant genişliği sıkıntıları olabilir ve web sitenize gelen trafikte bir artış varsa uygulama performansını etkileyebilir.

Bir Hosting Sağlayıcı Nasıl Seçilir?

Bir hosting sağlayıcı, web sitenizi sunucularında barındıran şirkettir. Sizin için gerçek olan şirket, bütçeniz ve kitle büyüklüğünüz üzere faktörlere bağlı olarak değişir.

Ancak, muteber çalışma müddetinden başlayarak birtakım özellikler her hosting için olmazsa olmazdır. Kesinti müddeti her vakit berbat bir özelliktir, lakin bilhassa iş açısından kritik siteler için felaket sonuçlara neden olabilir. Sitenizin uzun mühlet çevrimdışı kalması, gelir kaybına neden olabilir ve arama motoru sıralamalarınızı olumsuz etkileyebilir.

Web sitenizle ilgili meselelerle karşılaşırsanız (ki bu vakit zaman yaşanabilir), süratli bir tahlil istemeniz olasıdır. Bu nedenle, hosting sağlayıcınızdan 7/24 müşteri takviyesi alabileceğinizden emin olmanız gerekir.

Ayrıca araştırmalar, müşterilerin yüzde 40’ının yüklenmesi üç saniyeden uzun süren bir siteyi terk ettiğini göstermektedir. Bu nedenle, sağlayıcınız yüksek seviyede performans sunmalıdır. Sitenizi optimize etmek için atabileceğiniz adımlar olsa da, sonuçta hosting sağlayıcınızın sunduklarıyla hudutlu olursunuz.

Özellikle, coğrafik bölgenizde performans konusunda prestij sahibi olan hosting sağlayıcılarına ait incelemelere göz atmanız da değerlidir. Bu, Türkiye’deyseniz Türkiye’deki en yeterli web hosting sağlayıcılarını aramanız manasına gelir. En güzel sonuçlar için, hosting sağlayıcıları üçüncü taraf inceleme siteleri aracılığıyla bağımsız olarak araştırmanızda yarar vardır.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Honor 100 serisi Geekbench’te görüldü

HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.