Asgari Ödeme Tutarı Nedir, Ödenmezse Ne Olur?

Eğer kredi kartı kullanıyorsanız bu terimi sıkça görüyorsunuzdur. Peki nedir bu asgari ödeme tutarı? Ödenmemesi durumunda neler olur?

Asgari ödeme tutarı, kredi kartı toplam borcunuzun son ödeme tarihine katar ödemeniz gereken minimum tutardır. Her kartın limitine göre asgari ödeme tutarı değişiklik göstermektedir. Kart limiti 15 bin TL’ye kadar olan kredi kartlarında asgari tutar, toplam borcun %30’u kadar olmaktadır. Örneğin kredi kartı borcunuz 5 bin TL ise, son ödeme tarihine kadar ödemeniz gereken asgari tutar 1500 TL olacaktır.

Kredi kartı borçlarını vadesinden sonra ödemek ya da hiç ödememek kullanıcıların kredi sicilini olumsuz olarak etkilemektedir. Kredi kartı borcunuzu 1 gün de olsa geç ödemeniz durumunda aynı durum geçerlidir. Bu sebeple borçlarınızı günü gününe takip etmeniz, ileride oluşabilecek kredi talepleriniz için son derece önemli olacaktır. Eğer asgari ödeme tutarını 1 ay ödemez ya da belirtilenden az öderseniz gecikme faizi ve akdi faiz borcunuza yansıtılacaktır. 2 ay ve daha fazla geciken ödemelerde ise kredi kartınız kullanıma kapatılacaktır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*