Bitcoin Nedir

2008 senesinde Satoshi Nakamato’ nun kurduğu ve 2009 yılında piyasaya çıkan Bitcoin, ilk kripto para unvanına sahiptir. Peki Bitcoin nedir?

Bitcoin nedir?

Bitcoin tamamen sanal olan, fiziki olarak basılmayan, dijital ortamlarda geçerli olan bir kripto paradır. 1 Bitcoin’ in değeri günümüzde 30 bin Dolar’ ın üstündedir. Peki Bitcoin’i bu kadar değerli kılan nedir?

Bitcoin neden bu kadar değerli?

Bir ürünün değerini belirleyen en temel unsur, o ürüne oluşan arz ve talep ilişkisidir. Yani kısaca bir ürüne kadar talep var ise, ne kadar alıcısı fazlaysa değeri de o kadar yüksek olur. Bitcoin’ in alıcısı çok olduğu için ve insanlar sürekli Bitcoin almak istediği için değeri bu kadar yüksek.

Bitcoin’ in değerini belirleyen en önemli unsur ise sınırlı sayıda olmasıdır. Örnek verecek olursak günümüzde marketlerden en çok satın aldığımız bazı ürünler eğer sınırlı sayıda olsaydı bu ürünlerin değeri de yüksek olacaktı. Bitcoin’ in değerinin yüksek olması buradan kaynaklanıyor. Sınırlı sayıda üretildiği için ve alıcısı üretilenden çok olduğu için değeri oldukça yüksek. Peki Bitcoin’ i nerelerde kullanabiliriz?

Bitcoin nerelerde geçerli? Bitcoin ile alışveriş yapabilir miyim?

Bitcoin, fiziki olarak basılamayan bir dijital paradır. Yani siz bu parayı sanal ortamlarda tabi kullanabilirsiniz.

Ancak dilediğiniz takdirde elinizdeki Bitcoin’ leri satarak nakite çevirip günlük hayatınızda kullanabilirsiniz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*