Devalüasyon Nedir Neden ve Nasıl Yapılır

Birçok ülkede belirli dönemlerde tercih edilen devalüasyon bir para politası aracıdır ve sabit kur rejimi ya da yarı sabit kur rejimini uygulayan ülkeler tarafından yapılmaktadır. Devalüasyon olumlu özelliklerinin yanı sıra olumsuz özellikleri de bulunan bir politika aracıdır. Bu sebeple ülkeler çok mecbur kalmadıkları sürece bu yöntemi tercih etmeyeceklerdir.

Devalüasyon kısaca açıklamak gerekirse ülkenin kendi parasını diğer ülkelerin para birimlerine karşı değer düşürmesidir. Buradaki ana amaç ihracatın daha ucuza gelerek ticarette önemli bir avantaj sağlamaktır. İhracat artacağı gibi ithal ürünlerin fiyatları da vatandaşları etkileyecek şekilde artış gösterecektir. Bu sebeple de yerli halk ithal ürünleri bırakıp yerli ürünlere yönelecektir.

Tabii ki tablo bu kadar toz pembe olmayacaktır. Devalüasyon sonucunda yerli ürünlere talep artacağı için rekabet ortamından uzaklaşan yerli üretici daha kalitesiz malları daha yüksek fiyatlara satıp tüketiciyi küstürebilir. Bir diğer kötü yanı da ihracatın ucuza gelmesi sonucunda talebin gereğinden fazla artması olacaktır. İşte bu durumda da ister istemez enflasyon oranları artacak ve ülkede ekonomik istikrarsızlık başlayacaktır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*