Ekonomik Balon Ne Demektir

Ekonomide bazı durumlarda fiyatlarda gözle görülür bir artış olur. İşte bu artışa kısaca ekonomik balon denmektedir. Ekonomik balon ekonomi konusunda çalışan kişilere göre iyi bir durum değildir. Fakat işin kötüsü bu ekonomik balonun önlenmesinin güç olması, ön görülmesinin zor olması ve oluştuktan sonra da giderilmesinin epey bir zahmetli olmasıdır.

Örnek vermek gerekirse son zamanlarda araba sektöründe ciddi bir fiyat artışı söz konusu. 2 sene önce 50.000 TL’ye alınan araçlar bu dönemde 150.000 TL’ye kadar çıkmıştır. Hal böyle olunca tüketicinin biriktirmiş olduğu 50.000 TL artık o aracı almaya yetmeyecektir. Bu durumda ekonomik balonun tüketici için oldukça kötü bir durum olduğunu söylemek oldukça basittir.

Ekonomik balon oluştuktan sonra bu balonun birden sönmesi de ülke ekonomisi için hiç iyi olmayacaktır. Önemli olan piyasanın bu ekonomik balona alışması ve bu balonun daha fazla büyümemesidir. Balonun sönmesi de aniden olursa ekonomik açıdan kriz ortaya çıkabileceği için yavaş yavaş sönmesi ve fiyatların makul seviyeye gelmesi esas olandır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*