Dünya Genelinde Kripto Paranın Durumu

2009 yılından itibaren hayatımıza giren kripto paralar, herhangi bir otoriteye bağlı olmaması ve anonim olması gibi nedenlerle kısa sürede tüm dünyaya yayılmıştır. Kripto paraların ilki olan dijital para birimi Bitcoin (BTC) ilk kez 2009’da ortaya çıkmış ve yeni bir kripto para çağının kapılarını açmıştır. Vergi daireleri, icra kurumları ve dünya çapındaki düzenleyiciler hala en iyi uygulamaları tartışırken cevaplanması gereken en önemli soru kripto paraların yasal olup olmadığıdır. Bu sorunun cevabı kullanıcının bulunduğu yere ve etkinliğine bağlıdır. Günümüzde neredeyse binlerce farklı kripto para birimi bulunmakla birlikte net sayısı bilinmemektedir.
Kripto paralar genel olarak herhangi bir merkez bankası tarafından üretilmez, onaylanmaz veya düzenlenmezler. Bunun yerine, madencilik olarak bilinen ve bilgisayarlar aracılığıyla çalıştırılan matematiksel algoritmalarla oluşturulurlar. Bu oluşturma işlemi bireyler, çeşitli firmalar ve akademik kuruluşlar tarafından yapılabilmektedir ancak günümüzde piyasada bulunan çoğu kripto para kurumsal yapılardan ziyade bireyler tarafından üretilmektedir. Samsung ya da Facebook gibi teknoloji devleri kripto para üretimi konusunda çeşitli girişimlerde bulunmuş olsalar da süreç kurumsallaştıkça bu yeni kripto paralara herhangi bir talep oluşup oluşmayacağı henüz net olarak öngörülememektedir. Kripto paralar genel anlamda herhangi bir hükümetle ilgili olmadıkları için ve fiziksel bir formda üretilmedikleri için eşler arası bir ödeme sistemi olarak kullanılmaktadırlar. Bu nedenle, döviz kuru ücreti olmadan sınır ötesi işlemler yapmak için uygun bir yol sunarlar ve ayrıca kullanıcıların anonim kalmasına da izin verirler.
Dünya genelinde kripto para alım-satımı yapılabilmesi adına kripto para borsaları bulunmaktadır. Söz konusu borsalar içerisinde dünyada işlem gören kripto para birimleri yer almaktadır. 2020 yılı Ocak ayı itibarıyla bu borsalarda işlem gören kripto paraların piyasa değeri yaklaşık 202 milyar ABD Dolarıdır.16 Ancak tüm ülkelerde kripto paraları düzenleyen geçerli uluslararası yasaların olmayışı birçok problemin yaşanmasına potansiyel oluşturmaktadır. Kripto paraların hacminin her geçen gün yükselmesi ve kripto para sahibi olan insanların sayısındaki hızlı artış pek çok ülkede bu alanda düzenleme yapma ihtiyacı doğurmuştur.

1 yorum

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*