Emtia Nedir

Ticaret içinde olan malların bütününe emtia denmektedir. Emtia içinde altından doğal gaza, pamuktan kahveye birçok malı saymak mümkün olacaktır. Türkiye’de de 133 adet emtia borsası yer almaktadır. Bu borsada tahmin edeceğiniz gibi söz konusu olan malların alım satım işlemi gerçekleşmektedir. Peki emtia ürünlerini nasıl anlarız diye düşünüyorsanız emtia ürünleri genel olarak 4 ana gruba ayrılmış durumdadır. Bunları incelemek gerekirse;

  • Enerji grubu emtialar içinde en önemli gruplardan bir tanesidir. Ham petrol, benzin, doğal gazı bu grup içinde değerlendirmek mümkündür.
  • Metaller grubunda altın, gümüş, bakır yer almaktadır.
  • Hayvancılık grubu bulunmaktadır. Canlı sığırı buna örnek vermek doğru olacaktır.
  • Tarım emtialar arasında en çok ürün bulunan gruplardan bir tanesidir. Buğdaydan pirince, kakaodan şekere akla gelebilecek tüm ürünler bu grup içindedir.

 

Emtianın da fiyatını etkileyen birçok unsur yer almaktadır. Bu unsurlar arasında doğal afetler, ekonomik faaliyetler, arz ve talebi saymak mümkün olacaktır. Tabii ki bu unsurların bazıları tarım grubunu etkilerken bazıları da metal grubunu etkilemektedir. Örneğin mevsimsel değişiklikler direkt tarım emtiasını etkiler.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*