yerli araba fakirin sitesi oyun hilesi otomobil sitesi teknoloji sitesi magazin sitesi alexa hileleri ilksite zengin sitesi birincisite aksaray sondakika bilecik sondakika bolu sondakika artvin sondakika edirne sondakika hatay sondakika izmir sondakika kilis sondakika konya sondakika mersin sondakika ankara hastabakıcı kocaeli sondakika mugla sondakika rize sondakika yalova sondakika karabuk haberleri diyarbakir haberleri hakkari haberleri afyon haberleri duzce sondakika mardin haberleri ankara sondakika burdur haberleri kuşadası escort sakarya haberleri tokat haberleri trabzon haberleri kayseri sondakika adana haberleri antalya sondakika samsun haberleri amasya haberleri aydin haberleri ordu haberleri denizli haberleri mani sasondakika bursa haberleri webgelişim teknokentim teknolojiyi olaypara script indir warez script indir warez tema indir warez script tema indir warez theme indir ücretsiz warez theme indir ücretsiz script indir arayüzweb gaziantep haberleri gaziantep haber merkezi deneme testi
a
istanbul organizasyon evden eve taşımacılık, gaziantep organizasyon, gaziantep evden eve taşımacılık, evden eve taşımacılık, gaziantep evden eve taşımacılık, evden eve taşımacılık, gaziantep evden eve taşımacılık, gaziantep evden eve taşımacılık, gaziantep evden eve taşımacılık, gaziantep evden eve taşımacılık, evden eve nakliyat, gaziantep asansörlü taşıma, gaziantep evden eve taşımacılık, gaziantep organizasyon, gaziantep organizasyon, gaziantep organizasyon, gaziantep organizasyon, gaziantep organizasyon, gaziantep organizasyon, gaziantep palyaço,

Hisse Senedi Nedir ?

Özellikle bankalarla çalışan ya da sıklıkla banka işlemleri yapan kişilerin sıklıkla karşılaştığı bir kavramdır hisse senedi. Hatta bazen ekonomi haberlerinde de duyarız bu terimi. Hisse senedi; sermaye şirketlerinin ortaklarına, ortaklık payını belirlemek için verdikleri kıymetli evraklara verilen isimdir.

Hisse senetleri bir ortaklığı veya mülkiyeti temsil ettiği için, kıymetli evrak grubuna dahildir. Şirketler işleyişini devam ettirdikleri sürece hisse senetleri de varlığını devam ettirir ve kar edildiği sürece de değer kazanmaya devam eder. Hisse senetlerinin düzenli bir getirisi yoktur, şirketlerin bilançosuna göre, getirisi de değişiklik gösterir.

Hisse Senetlerinin Özellikleri Nelerdir?

Şirket açısından her hisse senedi bir hukuki birimi teşkil eder. Ayrıca hisse senetlerinin özelliklerini, hukuksal açıdan niteliklerini sadece iki kurumun belirleme yetkisi vardır. Bu kurumlar; Sermaye Piyasası Kurumu ve Türk Ticaret Kanunudur. Hisse senetlerinin bir başka özelliği ise, hukuken bölünmesinin mümkün olmamasıdır.

Hisse Senetlerinin Getirdiği Sorumluluklar Nelerdir?

Kıymetli evrakların hepsinde olduğu gibi, hisse senetlerinin de getirmiş olduğu bazı sorumluluklar bulunur. Bu sorumluluklar; taahhütleri yerine getirme, sır saklama, sözleşme maddelerine ve şartlarına uymak gibi sorumluluklardır. Bu sorumluluklar, senetlerin borsada alınması veya satılması durumunda değişiklik gösterebilir.

Hisse Senetlerinin Sağladığı Haklar Nelerdir?

Kıymetli her evrak gibi, hisse senetlerinin de sağlamış olduğu bir takım haklar bulunur. Bu haklar;

1) Şirket karından belirli bir miktar pay alma hakkı,

2) Şirketin yönetimine katılma ve şirket bünyesinde ki seçimlerde oy kullanma hakkı,

3) Rüçhan hakkı,

4) Tasfiyeden pay alma hakkı,

5) Şirkette ki faaliyetlerden haberdar olma ve bilgi alma hakkı

Hisse senetleri kendi içinde birbirinden farklı özellikler taşıyan, 6 farklı türe ayrılır;

1) Adi ve imtiyazlı hisse senetleri,

2) Nama ve hamiline yazılı hisse senetleri,

3) Bedelli ve bedelsiz hisse senetleri,

4) Primli ve primsiz hisse senetleri,

5) Kurucu ve intifa hisse senetleri.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Hedge Fonu Nedir ?

HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.