İkinci El Araç Kredisi Nasıl Alınır

İkinci El Araç Kredisi Nasıl Alınır

İkinci El Araç Kredisi Nasıl Alınır?

Bir miktar parası olan ve araç almak isteyen kişiler genellikle ilk olarak sıfır araçlara yönelir. Ancak 2020’de döviz kurunun artışı ve talepte inanılmaz artışla beraber yükselen sıfır araç fiyatları, birçok araç almak isteyen kişiyi ikinci ele yönlendirmiştir.

Ancak sıfırla aynı oranda hatta daha yüksek oranda artan ikinci el araç piyasası, vatandaşların eldeki paralarıyla da araç alamamasına neden olmuş ve vatandaşlar mecburi bir şekilde araç kredisine yönlenmek zorunda kalmıştır. Ancak araç kredi için bazı kurallar ve şartlar sizi beklemektedir. Aşağıdaki metni detaylı okumanızın ardından İkinci el taşıt kredisi nasıl alınır?sorusuyla ilgili tüm cevapları da almış olacaksınız.

 

İkinci el araç kredisi fırsatları

Tüm bankalar müşterilerine ikinci el araç kredisi ile ilgili çeşitli fırsatlar sağlamaktadır. Sadece İş Bankası, Garanti, Akbank, Ziraat, TEB ve Denizbank gibi büyük bankalar değil diğer bankalar da müşterilerine ikinci el araç kredisi için fırsatlar sağlamaktadır. Ancak genel olarak bakıldığında bankalar, ikinci el araç bedelinin yüzde 70’ine kadar kredi kullanma izni vermektedir. Örneğin 100.000 TL’lik bir araç alırken 30.000 TL peşinat ödeyebilen bir kişi geri kalan 70.000 TL’lik kısmı, 48 ay vadeye varan seçeneklerle uzun vadeli bir şekilde ödeyebilir ve tabiki hayallerindeki arabaya sahip olabilir.

İkinci el araç kredisi kaç yaşındaki arabalara verilir?

Araç kredi başvurusunda bulunmadan önce en önemli dikkat edilmesi gereken şey satın alınacak aracın yaşıdır. Unutulmamalıdır ki bankalar, size verdiği kredi karşılığında arabanın ipoteğini de almaktadır. Araç kredinizi ödeyene kadar bu ipotek devam etmekte, bittiği anda araç üzerindeki ipotek kalkmaktadır.

Bu yüzden büyük bankalar çoğunlukla en fazla 5 yıllık araçlara kredi vermektedir. Ancak daha az müşteriye sahip olan bankalar ise araç kredilerini 10 yıllık araçlara dahi vermektedir.Bu yüzden ikinci el araç tercihini en doğru şekilde yapmak ve en uygun faizlerle doğru aracı satın almak hedeflenmelidir.

2.el araç kredisi başvurusu nasıl yapılır?

İkinci el taşıt kredisi almak için ilk olarak yapacağınız şey her banka tarafından standart bir şekilde önümüze koyulan evrakları hazırlamaktır. Bu evraklar;

  • Nüfus cüzdanınız,
  • Sabit geliriniz olduğunu dair beyan (maaş bordrosu, kira kontratı gibi),
  • Serbest meslek sahibiyseniz bağlı olduğunuz oda ya da meslek kuruluşundan üye olduğunuza dair belge,
  • Adınıza kayıtlı ve en geç iki ay öncesine ait olan su, doğalgaz, telefon, elektrik gibi faturalardan bir nüsha,
  • Satın alacağınız aracın ruhsatı,
  • Eğer araç hali hazırda satın alınmış ise noter satış onayı belgesi (Aracın satın alındığı durumlarda araç kredisini kullanmak için en geç 15 gün içerisinde bankanız ile irtibata geçmeli ve gerekli başvuruları yapmalısınız).

Yukarıdaki evrakları hazırlamanızın ardından bu belgeleri bankaya ibraz etmelisiniz. Bu belgelerin ardından bankalar başvurunuz ile alakalı en geç bir hafta içinde tarafınıza dönüş yapmaktadır. Ancak birçok bankada bu durum sadece gün içinde tamamlanmaktadır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*