İnşaat Halindeki Eve Kredi Çıkar Mı?

İnşaat Halindeki Eve Kredi Çıkar Mı?

Bir konut alınmadan önce o konuta ilişkin detaylı finans araştırması mutlaka yapılmalıdır. Türkiye’deki pek çok vatandaşın nakit yerine uzun vadeli kredilerle konut aldığı günümüzde, konuta kredi çıkıp çıkmayacağı çok önemli bir detaydır.

Bir çok kişinin hayali olan konut sahibi olmayı kolaylaştıran bankalar, uzun vadeli geri ödeme planları sayesinde vatandaşlara kira öder gibi ev sahibi olma imkanı sağlamaktadır. Türkiye’de yasal zorunluluktan ötürü bir konutun tüm tutarını kredi olarak vermeyen bankalar minimum %25 peşinat karşılığında konut tutarının %75’ini kredi olarak sağlamaktadır.

Sizlerde bir banka şubesine giderek, almak istediğiniz konuta ilişkin tüm bilgilere bankaya sunabilir ve banka eksperinden gelecek detaylı analizin sonuçlarını bekleyebilirsiniz. Eksperler kredi verilecek konuta ilişkin detaylı araştırma yaparlar ve konutun inşaatının bitip-bitmeyeceğine kadar pek çok detayı da incelerler. Bankalar genel olarak kat irtifak tapusuna sahip olan ve inşaatın da yüzde 80’inin tamamlandığı yapılara kredi verirler.

Proje Evler İçin Nasıl Konut Kredisi Alınır?

%80’den fazlası tamamlanmış olan veya inşaatına henüz başlanmamış konutlar için proje sahibi genellikle bankalarla konut kredilerine ilişkin anlaşma yapar. Eğer konut olarak tercih ettiğiniz projenin bir bankayla anlaşması varsa görece daha kolay ve sorunsuz bir şekilde o bankadan kredi alabilirsiniz. Üstelik bankanın da projenin finansörü olduğundan yaşanacak aksaklıkların engellenmesi de daha kolay olacaktır.

Bir Konut İnşa Sürecinde Hangi Belgeleri Almalı?

Konut inşa sürecinde alınması gereken belgeler; parsellerin imar durumunu gösteren belge, belediye onaylı proje onayı belgesi, yapı ruhsat belgesi, temel üstü ruhsat belgesi, kat irtifakına ilişkin belgeler, iskan izni, kat mülkiyeti belgesidir.

Arsa Tapulu Daireye Kredi Verilir Mi?

Bankalar, krediyi verirken evi ipotek altına aldıkları için mutlaka tapuya ihtiyaç duymaktadırlar. Eğer evin mevcutta yalnızca arsa tapusu varsa, bu bankalar için yeterli olmamaktadır. Fakat arsa tapusu yerine başka bir evi teminat olarak gösteren kişilere ise bu krediyi verebilmektedir.

Konut Kredisi Almanın Koşulları Neler?

Bankalar, konut kredisi verirken bazı koşullar belirlemiştir. Bankalar genellikle almak isteyeceğiniz eve ipotek koyarak krediyi teminat altında verdikleri için genelde konut kredisini %85 oranında olumlu olarak sonuçlandırmaktadır. Ancak her ne olursa olsun ihtiyaç kredisi baz alındığında gerçekten yüksek tutarlı ve uzun vadeli bir borç olan bu krediyi alacak kişinin sabit gelir durumu ve kredi notu büyük önem taşımaktadır. Yüksek bir kredi notuna sahip olan ve aylık kredi ödemesine göre %100 ila %150 arasında fazla geliri olan kişilerin konut kredilerinin onaylanması daha yüksek bir ihtimaldir.

Konut Kredisi Başvuruları Nasıl Değerlendiriliyor?

Bankanın sizden istemiş olduğu konut kredisi formunun tamamlanmış hali, kredi sicilinize ilişkin rapor, gayrimenkulün niteliklerine ilişkin rapor ve kredinin büyüklüğü de baz alınarak konut kredisine olumlu ya da olumsuz bir yanıt gelebilir. Bu duruma ilişkin detayları bankanızdan öğrenebilirsiniz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*