Yeni Faiz Dönemi ve Kredi Olanakları

2020 yılının neredeyse tamamını kapsayan Korona virüs tüm sektörleri vurmuş durumdadır. Sağlıktan, Ticarete hatta İnşaata kadar pek çok sektörün etkilenmesine sebep olmuştur. Sağlık gibi bir sektörde inanılmaz bir kalabalık oluştururken İnşaat gibi sektörlerin tamamen durmasına sebep olmuştur. Hal böyle olunca da ekonomi ve finans çevreleri buna tedbir almak zorunda kalmıştır.

2021 yılı girmeden hemen önce özellikle de kışın etkisiyle bir zam seli ülkemizi süpürdü. Devlet tarafından düzenlenen kredi teşvikleri ve kira yardımları ile ekonomi bir dengeye sokulmaya çalışılsa da pek çok işletme bu durumdan etkilenmiştir. Bu senenin başında 1,5 civarında olan kredi faizleri senenin ortasına doğru 1.7 civarına yükselmiş en son 2 civarına dayamıştır.

Araç fiyatları inanılmaz bir hızla artsa da bankalar yeni kredi teklifleri açıklamaya devam etmiştir. Emlak sektörü büyük faiz artışı ve taşınma sorunları sebebiyle durma noktasına gelmiştir. Yeni destek kredileri genellikle düşük faizli olarak sunulamamaktadır ama öncesindeki dönemlere göre ödeme kolaylıkları ve erteleme imkanlarıyla birlikte gelmektedir. Küçük esnafın kısa vadede işine yarasa da virüs dönemin uzamasıyla ödenmesi zor olabilecek yeni krediler çıkmaktadır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*