Enflasyon Nedir

Enflasyon ekonominin en önemli hususlarından bir tanesidir. Bir ülkede çalışanların ücretlerine yapılan zamlar o ülkenin enflasyon oranından düşük olursa bu zammın hiçbir önemi olmayacaktır. Enflasyon kısaca mal ve hizmetlerin fiyatının artış göstermesidir. Bu aslında oldukça doğal bir durumdur. Ekonomisi sağlam birçok ülkede de enflasyon artış gösterir. Önemli olan bu enflasyonun kabul edilebilir seviyede olmasıdır. Zaten kabul edilebilir seviyede olmazsa o ülkede ekonomi konusunda ciddi sıkıntılar yaşanacaktır.

Enflasyon düşerse de bunu fiyatların düşmesi olarak algılamak yanlış olacaktır. Bir ülkede enflasyon düşerse işte o zaman fiyatların yükselişi ciddi şekilde azalacaktır. Bu durumda da kişilerin alım gücü yükselecek ve ekonomik olarak gözle görülür bir şekilde ferahlama sağlanacaktır.

Enflasyon oranları bir ülkede para politikasından, kurlara birçok konuda belirleyici olur. Öyle ki merkez bankaları sene başında enflasyon oranı belirler ve bunun üstüne çıkılmaması için çaba gösterilir. Fakat enflasyon oranı oldukça gelişmelere bağlı bir orandır. Yani gerek yurt içi olsun gerek yurt dışı olsun gelişmelerden olumlu ve olumsuz yönde etkilemektedir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*