Kredi Borçları Hapis Sebebi Mi?

Bir çok kredi kartı borcu sahibinin aklında olan sorulardan bir tanesi de eğer borcumu ödemezsem hapise girer miyimdir. Bu sorunun net bir cevabı vardır. Anayasanın 38.maddesine göre hiç kimse bir sözleşmeden dolayı özgürlüğünden olmaz. Burada önemli olan husus mal beyanı olsun diğer bilgiler olsun tamamen doğru bir şekilde bilgi vermektir.

Bankalar kişiler işsiz kalsa borcu ödeyemeyecek durumda dahi olsa bunu pek önemsemezler. Belirli bir süre borçlar ödenmediği takdirde kişilerin telefonları susmamaya başlayacaktır. Bu durumda prosedür olarak kişiye 90 gün süre verilir. Bu şu anlama gelmektedir. Kişi ya çevresinden borç alarak ya da başka bankalardan kredi çekerek borçlu olduğu bankaya borcunu ödemelidir. Ya da bankayla yapılandırma çalışmasına gitmelidir.

Kısaca özetlemek gerekirse eğer kişiler borçlarını ödeyemez ve sonrasında bankalarla yaptığı anlaşmalarda da olumsuz geçerse bankalar son raddede kişilerin evine, iş yerine haciz yollayacaktır. Bunun ötesine geçmeleri mümkün değildir. Yani kimse kredi borçlarını ödemediği için özgürlüğünden olmayacaktır. Kişiler de kredi çektikleri vakit kendilerine kesin bir şekilde güveniyorsa borç yüküne girmelidir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*