Kredi Kartı Borcu Erteleme Nasıl Yapılır?

Kredi kartı günümüzde hem alışveriş yaparken hem de birçok farklı ihtiyacı karşılarken tüketiciler tarafından sıkça tercih edilen bir ödeme yöntemidir. Kredi kartı sadece o an nakitle ödeme yapılmasını ertelemeye yaramamakta bununla beraber kredi kartlarına özel sunulan taksit seçenekleri ile beraber harcamaları da uzun vadeye yaymayı sağlayan önemli bir finansal çözümdür.

Harcama konusunda pek çok avantajı olsa da ödeme konusunda da bankalar kredi kartları için bazı kurallar koymuştur. Kredi kartlarıyla borç ödemede ise bankalar tüketicilere iki farklı opsiyon sunmaktadır. Bu opsiyonlar; dönem borcu ödeme ve asgari tutar ödemedir.

Kredi skorunu yükseltmek için en uygun ödeme opsiyonu tabiki dönem borcunu ödemektedir. Dönem borcunu ödemeniz dahilinde o ay yaptığını tüm işlemlerin borcunu ödemiş olursunuz. Ancak finansal olarak sıkıştığınız bazı dönemlerde asgari tutarı ödemek de skorunuzu olumsuz şekilde etkilemeyecektir.

Asgari ücreti dahi ödemekte zorlanılan aylarda ise bankalar tüketicilere üçüncü bir opsiyon sunmaktadır. Bu opsiyon ise kredi kartı borcu erteleme opsiyonudur.

Kredi kartı borcu erteleme nedir?

Kredi kartı borcu ertelenmesi aslında dönem borcunun bir sonraki aya geçen ayki borç+yasal faiz ile ertelenmesi haline gelmektir. Türkiye’deki tüm bankalar tarafından sağlanan bu borç erteleme işlemi mobil bankacılık ya da telefon bankacılığı üzerinden saniyeler içerisinde yapılabilmektedir.

Bankalar neden kredi kartı erteleme işlemi yapar?

Bunun en temel sebebi rekabettir. Bankalar her zaman müşterilerine en uygun ödeme şeklini sunmak için rekabet halindedirler. Bundan dolayı da müşterilerinin ödeme yapmakta zorlandığı aylarda bankalar, müşterilerine yeni opsiyonlar ile borçlarının ertelemelerini yapmaktadır. Bu sayede müşteri bağlılığını artıran bankalar, yeni ürünlerini de müşterilerine daha kolay şekilde pazarlayabilmektedir.

Kredi Kartı Ödeme Ertelemesinin Avantajları Neler?

Kredi kartı borç ötelemesinin müşteri tarafından avantajı borcunu bir ay daha geç ödemesidir. Bankalar özellikle düzenli borcunu ödeyen müşterilerine, finansal zorluk yaşadıkları süreçte bu opsiyonu sunmaktadır. Bankalar için avantaj ise dönem borç faizinin üzerine yeni bir faiz ekleyerek ek bir kazanç elde etmeleridir.

Kredi Kartı Ödeme Ertelemesinin Dezavantajları Neler?

Kredi kartı ödeme ertelemesinin en büyük dezavantajı tabi ki ortaya çıkan ek faizdir. Bu ek faiz yüzünden borcunuz ufak bir oranda da olsa katlanmaktadır. Bu ertelemenin tüketiciler açısından bir çözüm olmadığı ancak kısa vadeli bir rahatlama yarattığı söylenebilir.

Kredi Kartı Borcu Ertelemesi Nasıl Yapılır?

Kredi kartı borcu ertelemesi tüm banka kanalları üzerinden yapılabilir. İster bankanızın mobil uygulaması ister internet şubesi isterseniz de bankanızın reel şubesi üzerinden bu ertelemeyi gerçekleştirebilirsiniz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*