Mersis Nedir

MERSİS, işlemlerin elektronik platformda yapıldığı bir sistemdir. Ticaret sicili kayıtları ile tescil ve ilan edilmesi gereken içeriklerde bu sistem bu içerikleri depo edebilme özelliğine sahiptir. Bu sistem, Merkezi Tüzel Kişilik Bilgi Sistemi ve Çevrimiçi Şirket İşlemleri Projeleri birleştirilerek Merkezi Sicil Kayıt Sistemi adını almıştır.

8 Ekim 2010 tarihinde Merkezi Sicil Kayıt Sistemi adını alan bu sistem, e – dönüşüm sürecinin önemli bir kısmını oluşturmaktadır. Kayıt dışı Ekonomiyle Mücadele Eylem planında bulunan projelerinden biride MERSİS Projesidir. Bu plan içerisinde yer alan önemli projelerinden olan MERSİS Projesi, bu proje kapsamında esnaf işletmecilerine, 16 haneli bir numara verilecek.

Bu sistem, işletmelerin gerçekleştirdiği bütün faaliyetleri tek bir sistemde tutacak ve bu sayede bilgi depolanacak bu sistemde ortak bir hafıza oluşacak. Bu proje ile işletmecilerden toplanan kimlik bilgileri sisteme aktarılacaktır ve buradan takip edilecektir. Merkezi Sicil Kayıt Sistemi projesi, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından yürütülecek ve takip edilecektir.

Bu sistem şirket kurmayı basitleştirecek ve artık sahte kimlik bilgileriyle şirket kurulması önlenecek, işletme sahipleri ve yeni işletme açacaklar bu sistemde hiçbir aracıya gerek duymadan kendileri işlem yapabileceklerdir.

MERSİS Projesinin Amacı Nedir?

Bu sistemde, kamu kurumlarının ihtiyacı olduğu bilgilerin ortak bir platformda sunulması, bu sistemde bulunan kişiliklere ait bilgilerin vergi numarası ile birleştirilmesi sağlanacak,

Bir de sistemde yer alan bilgilerin belirlenecek şartlara göre özel sektördeki kurumlarla paylaşılacaktır. Bu projenin ilk aşamasında, ticari işletmeler, şahıs işletmeleri, kooperatifler, dernekler ve vakıfların bulunduğu ve bunların bilgilerinin bulunduğu, birde ticaret sicilindeki bütün işlemlerin elektronik ortamda yapılabilmesini sağlayacak bir merkezi veri tabanı oluşturmaktır.

MERSİS No

Bu sistem ile her işletme sahibine 16 haneli bir numara verilecektir. Bu numara ile bu sisteme giriş yapılabilecektir.

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*