Ödemeler Dengesi Nedir?

Ödemeler dengesi mali tablo niteliğindedir. Bir ülkenin belirli bir dönem içinde, farklı ülkelerle gerçekleştirmiş olduğu ekonomik faaliyetlerin muhasebeleştirilerek tablo yardımıyla sunulmasıdır.

Ödemeler dengesindeki kalemler ve kalemlerin niteliği önemlidir. Negatif nitelikteki kalemler, yatırım niteliğindeki ödemeler ve yatırımları kapsat. Örneğin bir ülkedeki gerçek ve tüzel kişiler hizmet alımı yapar ya da yatırım yaparsa bu tabloya negatif etki olarak yansır. Pozitif nitelikteki kalemler ise bir ülkenin diğer ülkeye mal ve hizmet karşılığı yaptığı ödemeleri kapsar. Ödemeler dengesi, ödemeler bilançosu denkliği olarak da bilinse de özünde bilanço niteliği taşımaz. Çünkü bilançolar anlık bir durumu gösterirken ödemeler dengesi göstermez.

Ödemeler dengesi her zaman denk olmamaktadır. Kimi zaman açık kimi zaman ise fazla verebilir. Açık ya da fazla vermesi durumu, tablodaki kalemlerden kaynaklanmaktadır. Eğer açık varsa öncelikle sermaye ve finans hesaplarındaki fazlalar aracılığıyla kapatılmalıdır. Eğer kapanmaz ise Merkez Bankası rezervleri kullanılmalıdır. Ödemeler bilançosu, Merkez Bankası’nın resmi web sitesinden; aylık, 3 aylık ya da yıllık dönemler olmak üzere yayımlanmaktadır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*