Rotatif Kredi Nedir

Rotatif kredi, bankalar tarafından ticari özelliğe sahip olarak sürekli kullandırılan kredi demektir. Rotatif kredilerin vadesi en fazla 12 ay olarak belirlenir. Vade boyunca kredi istenilen zamanda kullanılır, istenilen zamanda da kapatılır. Banka tarafından açılan rotatif kredi limiti dönem sonlarında faiz ödemesi yapılmak şartı ile bir yıl kadar süre ile kullanıma açıktır.

Rotatif kredi veren banka, kredinin vadesini ve faizini değiştirme hakkını kendinde tutar. Firmanın düzenli şekilde mali verilerini de kontrol eden banka, kredi kullanımının hareket halinde olmasını tercih eder. Günümüzde genellikle çek teminatı ile kullandırılan rotatif kredi, gayrimenkul ipoteği, firma ortaklarının kefaleti ya da nakit blokaj ile de oluşturulabilir. Ancak teminat olarak bankaya sunulan çeklerin vadesinin rotatif kredinin vadesini geçmemesi gerekmektedir. Bu sebeple daha çok kısa vadeli çeklerin teminat olarak bankaya sunulması tercih edilir.

Rotatif Kredi Faizleri Hangi Aylarda Tahakkuk Eder?

Rotatif kredi faizleri her yılın Mart, Haziran, Eylül ve Aralık ayı sonunda tahakkuk eder ve ödenir. Rotatif kredinin faiz hesaplanmasında gün sonu borç bakiyesi dikkate alınır. Dönem içerisinde istenildiği gibi kullanılan rotatif kredinin gün sonu borç kalanı faize esastır. Rotatif kredinin faizi, dönem sonlarında kredinin bağlı olduğu hesaptan tahsil edilir. Dönemin son günü faiz tutarı bu hesaplarda hazır olarak tutulmalıdır. Aksi halde gecikme olması durumunda Merkez Bankası kayıtlarına işlenmektedir.

Rotatif Kredi Faizleri Ne Zaman Değiştirilir?

Rotatif kredi faizleri, bankalar tarafından önceden bilgi koşulu ile değiştirilebilir. Değişiklik genelde piyasa şartları olumsuz yönde ise ve faizler yükseliyor ise faiz maliyeti bu sebeplerden ötürü etkileneceği için faizler arttırılır. Değişen faiz oranı bankanın bildirmiş olduğu tarih itibariyle başlayacağından, geçmiş tarihli borçlarda etkili olmaz. Geçmiş tarihli devam eden ya da kapanan borçlar, önceden uygulanan faizden devam eder. Aynı şekilde tam tersi bir durum mevcutsa piyasada faizlerde gerileme var ise, bankanın belirlemiş olduğu tarihten itibaren rotatif kredi faizi düşürülür.

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*