Altın Fiyatları Neye Göre Yapılır

Altın birçok kişinin yatırım aracı olarak değer kazanır. Değerli bir maden olan altın özellikle düşük fiyattan satıldığında alınır ve yükseldiğinde de bozdurularak kar elde edilebilir. Diğer yandan benzer mantıkla işleyen bankaların altın hesabı vardır. Bunda da amaç piyasa durumuna göre kar el de etmektir. Bu noktada altın piyasasının nelere göre değiştiği ne zaman değerlendiği gibi sorular gündeme gelir.

 

Arz ve Talep Dengesizlikleri

Altın piyasasında meydana gelen değişimlerde en belirgin neden arz talep dengesizlikleridir. Piyasa genelinde bir güvensizlik olduğu zaman altın yatırımı en güvenli araç olarak görülür ve birçok kişi buraya yönelir. Bazı dönemlerde de tam tersine yatırım miktarı diğer dönemlere göre daha az talep görürü. Bu da altın piyasasının değer kazanıp kaybetmesinde belirleyicidir.

Küresel Enflasyon Ve Altın

Ürün ve hizmet fiyatlarında görülen genel artış enflasyon olarak tanımlanabilir. Yani enflasyon bir yerde ne kadar yüksekse alım gücü de o kadar azalmış demektir.  Bir ülkede ya da küresel düzeyde yaşanan bu gibi yüksek enflasyon hallerinde altına talep artar. Çünkü yatırımcılar paralarını güvence altına almak, korumak isterler. Bu nedenle de altın fiyatları normalin üzerinde seyretmeye başlayacaktır. Küresel enflasyon düştüğünde de altın fiyatı aşağı yönde olacaktır.

 

Küresel Düzeyde Jeopolitik Riskler Ve Altın

Altın bilindiği gibi en güvenilir yatırım araçlarından biridir ve risk olan ortamlarda en çok başvurulan para koruma yöntemidir. Bu dönüştürülebilirliği çok yüksek olan yatırım aracı, dövizlere güvenilmeyecek olan dönemlerde daha da önemli hale gelir. Bu risk dönemlerinde altına çok başvurulması, onun fiyatını artırmaktadır.  Altın dünyanın her yerinde dönüşme potansiyeli taşır.

Altının Düşme Nedeni Nedir?

Altın ve dolar ilişkisi düşünülürse, ikisi arasında ters orantı olduğunu söylemek mümkündür. Yani Dolar ne kadar yükselirse, altın değeri düşecektir. Altına olan talebin azalması ve arz durumunun aynı kalması durumu altın değerinin düşmesi halidir. İnsanların farklı yatırım araçlarına yönelmesi durumunda altına olan talep azalacağından düşme durumu da yaşanması normaldir.

Küresel gelişmelerle paralel olarak meydana gelen durumlar altın değerinin yükselmesi sebebidir. Yani güvenilir bir yatırım aracı olan altın, özellikle kriz dönemlerinde daha fazla değer kazanır, çünkü altına talep artar.   Doğal afet durumları, ekonomik krizler, ülkeler arasında yaşanan gerginlikler, kredi piyasasında görülen krizler bunların nedenidir.

 

 Eski Moda Altın Yatırımları İle Kazanın

Eğer altına yatırım yapmak istiyorsanız ve bunu bankalar vs. olmadan gerçekleştirmek istiyorsanız, bunun en iyi yolu eski usul altın yatırımı yapmak olacaktır. Bunun için birikiminiz varsa, bu birikimi altının düştüğü zamanda çeyrek ya da yarım altın alıp, kenarda bekleterek, daha sonra altın değerinin yükseldiği dönemde de bunu satarak gerçekleştirebilirsiniz. Bu sayede küçük miktarlarda çok olmasa da fazlaca yapılan birikimlerde ciddi kar elde edersiniz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*