Sosyal Yardımların Miktarı Artırıldı

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk; engellilere, yaşlılara, evde bakım gören hastalara ve korumalı iş yerlerine ödenen maddi destek tutarlarının artırıldığını duyurdu.

Bakan Selçuk, yaptığı yazılı duyuruda Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı olarak ihtiyaç sahibi, yoksul vatandaşlar için sosyal destek programları kapsamında maddi destek sağlanan tutarların 2021 yılı itibarıyla artırıldığını ifade etti. Sosyal ve Ekonomik Destek Hizmeti (SED) ile 2021 yılından itibaren her bir çocuk için ödenen destek tutarı 1161 TL’ye ulaştı. Korumalı iş yerleri statüsünde olan iş yerleri ve engelli vatandaşlar için ödenen aylık tutar ise 914 TL’ye yükseldi. 2021 yılının ilk 6 ayında evde bakım hizmeti gören vatandaşların bakımlarını sürdürebilmeleri için ödenecek tutar ise kişi başı 1657 TL oldu.

Böylelikle 2021 yılı itibariyle; yaşlı aylıklarında, engelli aylıklarında, engelli yakını aylıklarında ve kronik hastalık destek miktarında 2020 yılına göre en az 40 oranında artışlar meydana geldi. Ayrıca yapılan duyuruda silikozis hastalığı için yapılan yardım miktarında da artış yapıldığı ifade edildi.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*