Temettü Nedir?

Temettü Nedir?

Sık sık olarak hisse senedi piyasalarında duymakta olduğumuz temettü nedir?Temettü, en basit tanımlama ile kâr payı dağıtımı anlamına gelmektedir. Temettü dağıtımı gerçekleştiren şirketler, belirli bir dönem aralığında şirket ortaklarına yani hissedarlarına hisse dağıtımı gerçekleştirmek ile sorumludur. Ortaklıktan pay hakkı elde etme hakkı sağlayan temettü, yatırımcılara mevcut portföy paylarına bağlı olarak dağıtılmaktadır. Ayrıca, temettü oranları dönemlere göre farklılık göstermektedir ve hiçbir zaman sabit olarak gerçekleşmemektedir. Temettü dağıtımları şirketin net kâr marjına bağlı olarak dağıtılır ve bu oran net kâr miktarının en az %20’lik tutarına eşit olmalıdır. Dağıtılacak temettü oranı ise şirket genel kurulu tarafından belirlenmektedir.

Temettü Nasıl Alınır?

Peki, temettü nasıl alınır? Temettü geliri elde edebilmek için temettü dağıtımı gerçekleştiren şirketlerin hisse senetlerine sahip olmak gerekmektedir. Temettü sistemi o kadar güzel tasarlanmıştır ki temettü dağıtımından bir gün önce alınan hisselerin sahiplerine bile temettü dağıtımı yapılmaktadır. Temettü dağıtımı gerçekleşmeden önce ilk olarak genel kurul onayından geçmektedir ve sonrasında da temettü dağıtım tarihi yatırımcılara duyurulmaktadır. Temettü dağıtımı yapılacak gün ve saate kadar hisse senedi sahibi olan herkes temettü geliri elde etme hakkına sahiptir.

Temettü Dağıtımı Nedir?

Kısaca temettü dağıtımı, şirketlerin yıllık net kâr marjı içerisinden tüm masraflar çıkıldığı zaman dağıtılan paraya denilmektedir. Tüm masraflar hariç olacak şekilde net kâr marjının minimum %20’lik kısmı temettü olarak dağıtılmak zorundadır. Temettü dağıtımı gerçekleştiren hisse senetleri her zaman rağbet görmektedir çünkü bu tarz hisse senetleri rakiplerine kıyasla daha fazla getiri elde etme fırsatı sunmaktadır. Yatırımcılar temettü geliri elde ederken değerlenen hisse fiyatlarından da getiri elde etmektedir.

Temettü Nasıl Dağıtılır?

Temettü dağıtımı genel olarak nakit veya hisse senedi ile yapılmaktadır. Bu iki yöntemin haricinde ise bazı şirketlerin hem hisse senedi hem de nakit para ile ödeme yapabildiği de görülmektedir. Bedelsiz olarak sermaye artırımı yapan şirketler temettü dağıtımlarını sadece hisse senetleri ile gerçekleştirmektedir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*